17 września Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta
Celem obchodów Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta jest podkreślenie światowej solidarności, dotyczącej poprawy bezpieczeństwa opieki zdrowotnej w systemach ochrony zdrowia krajów członkowskich WHO.
Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta jest okazją do podniesienia świadomości społecznej i wspierania współpracy między pacjentami, pracownikami służby zdrowia, decydentami i liderami opieki zdrowotnej w celu poprawy bezpieczeństwa pacjentów.
Tematem przewodnim Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta w roku 2024 jest: „Poprawa diagnostyki dla bezpieczeństwa pacjentów”, pod hasłem: „Postaw właściwą diagnozę, niech będzie bezpieczna!”.
Temat przewodni podkreśla kluczowe znaczenie prawidłowej i terminowej diagnozy dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów i poprawy wyników zdrowotnych. Diagnoza identyfikuje problem zdrowotny pacjenta i jest kluczem do uzyskania dostępu do potrzebnej opieki i leczenia.
Błąd diagnostyczny to brak prawidłowego i terminowego wyjaśnienia problemu zdrowotnego pacjenta, co może obejmować opóźnioną, nieprawidłową lub pominiętą diagnozę lub brak przekazania tego wyjaśnienia pacjentowi.
Szpital Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu wpisuje się w ideę tegorocznego Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta poprzez doskonalenie diagnostyki laboratoryjnej.
W dniu 12 września 2024 r. odbyło się szkolenie dla personelu medycznego szpitala pt.:"Szybka diagnostyka sepsy". Szkolenie przeprowadził przedstawiciel firmy Becton Dickinson Polska Sp. z o.o. – dr n. med. Katarzyna Kopron.
Zaprezentowano, stosowaną w naszym szpitalu, jedną z niewielu dostępnych w Polsce metodę szybkiej diagnostyki identyfikującej czynnik etiologiczny odpowiedzialny za zakażenie z dodatniej próbki krwi bez uzyskania hodowli na podłożu stałym. Mowa tu o wykorzystaniu spektrofotometru mas MALDI Biotyper ID. Za pomocą zestawu odczynników Rapid sepsityper otrzymuje się identyfikację drobnoustroju już w nie całą godzinę. Znając mapę mikrobiologiczną szpitala, oddziału oraz oporność przypisaną do danego patogenu można skrócić czas wdrożenia odpowiedniego leku ratującego życie pacjenta.
Szacuje się, że w Polsce w wyniku sepsy rocznie umiera ponad 20 tys. osób. U pacjentów, u których wystąpiła sepsa kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie odpowiedniego leczenia. Każda godzina zwłoki podania odpowiedniego leku zwiększa ryzyko zgonu. Z badań wynika, że optymalny czas podania skutecznego antybiotyku przypada na pierwszą godzinę od wystąpienia objawów sepsy.