Ułatwienia dostępu

Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu 

szpital przyjazny kombatantom facebook PZG UE DostępnośćPlus

ŚDB 2024

17 września Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta

Celem obchodów Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta jest podkreślenie światowej solidarności, dotyczącej poprawy bezpieczeństwa opieki zdrowotnej w systemach ochrony zdrowia krajów członkowskich WHO.

Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta jest okazją do podniesienia świadomości społecznej i wspierania współpracy między pacjentami, pracownikami służby zdrowia, decydentami i liderami opieki zdrowotnej   w celu poprawy bezpieczeństwa pacjentów.

Tematem przewodnim Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta w roku 2024 jest:  „Poprawa diagnostyki dla bezpieczeństwa pacjentów”, pod hasłem:  „Postaw właściwą diagnozę, niech będzie bezpieczna!”.

Temat przewodni podkreśla kluczowe znaczenie prawidłowej i terminowej diagnozy dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów i poprawy wyników zdrowotnych. Diagnoza identyfikuje problem zdrowotny pacjenta i jest kluczem do uzyskania dostępu do potrzebnej opieki i leczenia.

Błąd diagnostyczny to brak prawidłowego i terminowego wyjaśnienia problemu zdrowotnego pacjenta, co może obejmować opóźnioną, nieprawidłową lub pominiętą diagnozę lub brak przekazania tego wyjaśnienia pacjentowi.

Szpital Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu wpisuje się w ideę tegorocznego Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta poprzez doskonalenie diagnostyki laboratoryjnej.

W dniu 12 września 2024 r. odbyło się szkolenie dla personelu medycznego szpitala pt.:"Szybka diagnostyka sepsy". Szkolenie przeprowadził  przedstawiciel firmy Becton Dickinson Polska Sp. z o.o.   –  dr n. med. Katarzyna Kopron.

Zaprezentowano, stosowaną w naszym szpitalu, jedną z niewielu dostępnych w Polsce metodę szybkiej diagnostyki identyfikującej czynnik etiologiczny odpowiedzialny za zakażenie z dodatniej próbki krwi bez uzyskania hodowli na podłożu stałym. Mowa tu o wykorzystaniu spektrofotometru mas MALDI Biotyper ID. Za pomocą zestawu odczynników Rapid sepsityper otrzymuje się  identyfikację drobnoustroju już w nie całą godzinę. Znając mapę mikrobiologiczną szpitala, oddziału oraz oporność przypisaną do danego patogenu można skrócić czas wdrożenia odpowiedniego leku ratującego życie pacjenta.

Szacuje się, że w Polsce w wyniku sepsy rocznie umiera ponad 20 tys. osób. U pacjentów, u których wystąpiła sepsa kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie odpowiedniego leczenia.  Każda godzina zwłoki podania odpowiedniego leku zwiększa ryzyko zgonu. Z badań wynika, że optymalny czas podania skutecznego antybiotyku przypada na pierwszą godzinę od wystąpienia objawów sepsy.

Dzień bezpieczeństwa pacjenta

 
 

SM św. JP II

Szpital Miejski św.Jana Pawła II w Elblągu
ul. Komeńskiego 35
82-300  Elbląg
tel/fax: +48 55 239 44 02
e-mail  sekretariat.ess@elblag.com.pl