Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu

Zakład Diagnostyki Obrazowej

Kontakt:

Tel.: 0 55 23 04 225

 

e-mail: rtg@szpitalmiejski.elblag.pl

Zakres badań Zakładu Diagnostyki Obrazowej:

1. Badania radiologii konwecjonalnej:

  • zdjęcia klatki piersiowej, kostne, zębowe;
  • badania urodynamiczne (urografia CUM)

2. Badania USG jamy brzusznej, sutków, tarczycy, jąder.

3. Mammografia.

4. Densytometria - badanie gęstości kości.

Pracownia Diagnostyki Obrazowej 2

 

Badania RTG

są całkowicie bezbolesne i nie wymagają szczególnych przygotowań.

Przebieg badań jest bardzo prosty i szybki.

Ciąża jest przeciwwskazaniem do badania TK, RTG ze względu na stosowane promieniowanie jonizujące.
U kobiet w wieku rozrodczym badanie najlepiej wykonać w okresie pierwszych 14 dni cyklu miesięcznego (pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień miesiączki).

RTG GŁOWY - badanie jest wykonywane na stojąco. Nie jest konieczne zdejmowanie okrycia. Inne części ciała są zasłaniane specjalnym fartuchem, który chroni je przed szkodliwym promieniowaniem. Jest ono wykonywane w celu rozpoznania zmian kostnych, oceny kształtu i wielkości siodła tureckiego, zwapnień, ciał obcych i powietrza w jamie czaszki.

RTG KLATKI PIERSIOWEJ - standardowo badanie RTG klatki piersiowej wykonuje się w pozycji stojącej. Pacjent musi wtedy zdjąć górną część ubrania. Badanie wykonuje się na tzw. „bezdechu”. Oznacza to, że w momencie wykonywania badania pacjent powinien nabrać powietrza i przez chwilę nie oddychać. O kolejności i czasie wykonywania poszczególnych czynności informuje personel medyczny w trakcie wykonywania badania. W niektórych przypadkach jest możliwe wykonanie badania w pozycji siedzącej lub leżącej (np. u pacjentów ciężko chorych, leżących)

RTG jest podstawowym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce narządów klatki piersiowej. Pozwala ono na ocenę elementów kostnych ściany klatki piersiowej, stanu opłucnej, płuca, zewnętrznych zarysów śródpiersia, położenia tchawicy, kształtu i wielkości serca i górnego zarysu przepony.

RTG KRĘGOSŁUPA - badanie RTG kręgosłupa może dotyczyć trzech odcinków kręgosłupa: szyjnego, piersiowego i lędźwiowego. Nie ma szczególnych przeciwwskazań do przeprowadzenia tego badania. Badanie przeprowadzane jest w pozycji leżącej lub stojącej.RTG kręgosłupa pozwala bezpośrednio ocenić elementy kostne, pośrednio krążki międzykręgowe i wydolność aparatu więzadłowego. Badanie przeprowadzane jest w pozycji leżącej lub stojącej. Dzięki temu możliwa jest ocena otworów międzykręgowych w odcinku szyjnym i bliższe części łuku kręgowego oraz wyrostki stawowe w odcinku lędźwiowym.

RTG KOŚCI I STAWÓW - badanie RTG kości i stawów polega na prześwietleniu pożądanej części ciała. W większości przypadków nie jest konieczne specjalne przygotowanie. O ustawieniu podczas badania informuje personel medyczny, w zależności od badanej części ciała. RTG kości i stawów to podstawowa metoda badania kości i stawów. Zazwyczaj wykonuje się badania porównawcze. Rutynowe zdjęcie jest wykonywane z odległości ok. 1m. Zdarzają się przypadki, w których sprawdza się u pacjenta obciążenie stawów w pozycji stojącej lub wykonuje się zdjęcia czynnościowe w maksymalnym zgięciu lub wyproście.

MAMMOGRAFIA - badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, jednakże zaleca się, aby – w  przypadku dalszego miesiączkowania kobiety – przeprowadzać je w I fazie cyklu miesiączkowego.

W dniu badania nie zaleca się stosowania żadnych kosmetyków (dezodorant, mleczko do ciała, perfumy, puder w okolicy pach), gdyż środki te mogą spowodować zmiany obrazu mammograficznego, a także konieczność wykonania ponownego badania. Warto ubrać wygodną i luźną odzież, którą można szybko i łatwo zdjąć (do badania trzeba będzie rozebrać się do pasa) oraz zrezygnować z wszelkich ozdób i biżuterii (na szyi i w uszach). Termin badania powinien przypadać najlepiej kilka dni po miesiączce (kiedy piersi są mniej wrażliwe na dotyk, a kobieta nie odczuwa dyskomfortu podczas badania). Do badania pacjentka rozbiera się do połowy. Zdjęcie rentgenowskie wykonuje się w dwóch podstawowych projekcjach: góra-dół oraz boczne; pacjentka pozostaje w pozycji stojącej.Badana pierś jest uciśnięta między podstawką z kasetą rentgenowską, a plastikową płytą kompresyjną. Projekcję boczną wykonuje się celem uwidocznienia zmian leżących głęboko w gruczole, zwłaszcza blisko ściany klatki piersiowej, tj. zmian trudnych do wykrycia badaniem palpacyjnym.Podstawowe projekcje uzupełnia się czasami projekcją skośną w celu uwidocznienia zmian w tzw. ogonie Spence’a oraz dla oceny pachowych węzłów chłonnych.

DENSYTOMETRIA jest badaniem nieinwazyjnym i niebolesnym. Wykonuje się ją za pomocą specjalnego aparatu rentgenowskiego emitującego bardzo małą ilość promieniowania. Przed badaniem wykonuje się pomiar wzrostu i masy ciała. W trakcie badania pacjent leży na stole pomiarowym nad którym umieszczone jest ramię aparatu (przy badaniu przedramienia pacjent siedzi). Badanie w jednej lokalizacji, np. kręgosłupa trwa średnio 2–3 minuty, w tym czasie należy starać się leżeć nieruchomo.

Densytometria nie wymaga bycia na czczo. Na dobę przed badaniem nie należy zażywać suplementów wapnia (inne leki powinno się przyjąć normalnie). Aby uniknąć zakłóceń, nie należy mieć na sobie żadnych metalowych przedmiotów (np. metalowych zamków, guzików, biżuterii). Kolejne badania densytometryczne powinno się wykonywać zawsze na tym samym aparacie, gdyż zwiększa to powtarzalność wyników i dokładność pomiarów i ułatwia ich porównywanie.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADAŃ RENTGENOWSKICH

W trosce o prawidłowe przygotowanie pacjentów do badań prosimy o uważne przeczytanie poniższych informacji i zaleceń.

Ciąża jest przeciwwskazaniem do badania RTG ze względu na stosowane promieniowanie jonizujące.

U kobiet w wieku rozrodczym badanie najlepiej wykonać w okresie pierwszych 14 dni cyklu miesięcznego (pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień miesiączki)

PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO ZDJĘĆ W OBRĘBIE JAMY BRZUSZNEJ

I KRĘGOSŁUPA L-S

W dniu poprzedzającym badanie dieta powinna być lekkostrawna nie powodująca wzdęć jamy brzusznej (wykluczyć warzywa strączkowe, kapustę, mięso i potrawy pieczone), wieczorem przyjąć doustnie środki przeczyszczające, Espumisan. Na badanie zgłosić się na czczo. Leki należy przyjąć zgodnie z zaleceniem lekarza. Nie palić papierosów, nie pić gazowanych napojów.

BADANIE USG JAMY BRZUSZNEJ

W dniu poprzedzającym badanie dieta powinna być lekkostrawna, nie powodująca wzdęć jamy brzusznej (wykluczyć warzywa strączkowe, kapustę, mięso i potrawy pieczone), wieczorem przyjąć doustnie 2 kaps. Espumisanu.

W dniu badania należy zgłosić się na czczo, 2 godziny przed wyznaczoną godziną wypić 2-3 szklanki gorzkiej herbaty lub wody niegazowanej.

Nie oddawać moczu przez co najmniej 2 godziny przed badaniem (pęcherz moczowy powinien być wypełniony). Leki należy przyjąć zgodnie z zaleceniem lekarza.

Na badanie należy zgłosić się o wyznaczonej porze przynosząc ze sobą ręcznik (może być papierowy), skierowanie na badanie oraz ewentualne wyniki wcześniej wykonywanych badań (laboratoryjnych, rtg, usg).

MAMMOGRAFIA

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, jednakże zaleca się, aby – w  przypadku dalszego miesiączkowania kobiety – przeprowadzać je w I fazie cyklu miesiączkowego.

WYNIK BADANIA ZALEŻY OD WŁAŚCIWEGO PRZYGOTOWANIA !

 

Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu
ul. J.A Komeńskiego 35 82-300 Elbląg, sekretariat (055) 2304 197, fax (055) 2304 150, e-mail sekretariat@szpitalmiejski.elblag.pl

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pliki te nie przechowują żadnych danych osobowych.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.