Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu

5 maja - Światowy Dzień Higieny Rąk

Zdrowie zaczyna się od czystych rąk

Niedbalstwo w higienie rąk jest jedną z kluczowych przyczyn wielu chorób przenoszonych za pomocą rąk. Nie trzeba być lekarzem, żeby wiedzieć, że czyste chronią przed wieloma epizodami złego samopoczucia a nawet pełnoobjawowej choroby. Ta prawda jest tak stara jak świat a mimo tego nadal aktualna. Mycie rąk przed posiłkiem, po skorzystaniu z toalety i po pogłaskaniu czworonoga to nawyki, które już od najmłodszych lat wpajali nam nasi rodzice. Nieproszeni ,,goście” na naszych rękach są co prawda niewidoczni dla naszego oka i trudno jest nam uwierzyć w ich istnienie, ale w momencie zachorowania, każdy z nas potrafi sobie o nich doskonale przypomnieć.

Dzięki inicjatywie Światowej Organizacji zdrowia co roku 5 maja obchodzony jest Światowy Dzień Higieny Rąk. W szpitalach na całym świecie ten dzień jest szczególny ponieważ właśnie w placówkach opieki higiena ma kluczowe znaczenie w profilaktyce zakażeń. Czynności związane z higieną rąk to nie tylko wyłączność do stosowania w szpitalach to także obowiązek wykonywania ich w domu, w pracy, w kawiarni, w szkole krótko mówiąc wszędzie. Higiena rąk jest na tyle prosta, że nietaktem byłoby o niej zapomnieć.

W związku z zbliżającym się dniem pracownicy działu Epidemiologii Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu pragną przypomnieć o tej istotnej dla nas wszystkich kwestii. Jest ona szczególnie ważna w przypadku odwiedzin pacjentów przez rodzinę, znajomych, przyjaciół. Pragniemy przypomnieć, że higiena rąk jest istotną sprawą w placówkach ochrony zdrowia, tam gdzie na co dzień przebywa mnóstwo osób chorych. Kluczowe sytuacje wymagające mycia lub dezynfekcji rąk to: kiedy chcemy się przywitać z osobą odwiedzaną a także po opuszczeniu przez nas placówki ochrony zdrowia. W ten prosty sposób dbamy o naszych najbliższych chroniąc go przed przeniesieniem drobnoustrojów z naszych rąk ale także dbamy o siebie aby nie wynieść ich poza teren placówki do naszych domów.

Bakterie, wirusy, grzyby aby móc podróżować po świecie korzystają z naszych rąk i za ich pośrednictwem są w stanie okrążyć świat w krócej niż 48 godzin. To tylko jedna z metod wykorzystywana przez naszych niewidocznych gości ale jakże skuteczna. Rozwój technologiczny i możliwości szybkiego przemieszczania się po kontynentach tylko ułatwiło naszym ,,znajomym” wymianę flory bakteryjnej pomiędzy ludnością wielu krajów. Dodatkowo postęp medyczny jaki dokonał się na przestrzeni ostatnich 100 lat pozwolił nam zapomnieć o co najmniej kilkunastu chorobach z jakimi nasi pradziadowie musieli toczyć walkę i nie jest to tylko i wyłącznie zasługa przestrzegania higieny rąk ale w znaczącej mierze uodpornienia szerokiego grona społeczeństwa za pomocą szczepień. Przez to, że rzadziej zapadamy na choroby zakaźne, przykładamy mniejszą wagę do higieny rąk. Niestety prawda jest brutalna, obecnie jesteśmy mniej czyści niż byli nasi przodkowie. A przecież higiena rąk to taki prosty mechanizm, który pozwala na uniknięcie sporej części kłopotów zdrowotnych. Tak banalna czynność jak mycie rąk nie tylko zwiększa nasze własne bezpieczeństwo ale również dba o naszych bliskich. Nie potrzebujemy nadzwyczajnych środków w postaci super, hiper aktywnych środków do mycia rąk. Ta prosta czynność potrzebuje jedynie wody, mydła i ręcznika. Przy ich pomocy pozbywamy się większości nieproszonych gości, którzy postanowili wykorzystać nasze ręce jak tzw. ,,taksówkę”. Dlatego pamiętajmy, że codziennie każdy z nas tworzy lepszy kawałek świata wykorzystując tak stare osiągnięcie jakim jest mycie rąk.

Anna Gajkiewicz
Specjalista do spraw epidemiologii
Dział Epidemiologii
Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu

Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu
ul. J.A Komeńskiego 35 82-300 Elbląg, sekretariat (055) 2304 197, fax (055) 2304 150, e-mail sekretariat@szpitalmiejski.elblag.pl

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pliki te nie przechowują żadnych danych osobowych.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.