Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu

Współczesne zagrożenia medyczne, epidemiologiczne i społeczne

Konferencję szkoleniowo – naukową pt. ”Współczesne zagrożenia medyczne, epidemiologiczne i społeczne” zorganizowali:

Mirosław Gorbaczewski - Dyrektor Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu,
Zdzisław Dubiella - Rektor Elbląskiej Uczelni Humanistyczno – Ekonomicznej w Elblągu,
Marek Jarosz - Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej,
Małgorzata Adamowicz - Prezes Stowarzyszenia „Serce za Uśmiech”.

Patronat honorowy nad konferencją objął prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Konferencja odbyła się 18 września 2017 r. w Elbląskiej  Uczelni Humanistyczno – Ekonomicznej, przy ulicy Lotniczej.

Konferencja skierowana była do pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych, diagnostów laboratoryjnych, lekarzy pracowników  WSSE i PSSE.

Konferencję otworzył i powitał gości Mirosław Gorbaczewski, Dyrektor Szpitala Miejskiego.

Wykład inauguracyjny wygłosił Janusz Dzisko, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, na temat epidemiologii zakażeń i zatruć pokarmowych. Podkreśli m.in., że  wzrasta liczba zakażeń bakterią Salmonella spp. ,która wywołuje ogniska zakażeń, a ich przyczyną są jaja drobiowe. Odnotowano w naszym województwie przypadki zatruć jadem kiełbasianym, których ostatnio nie notowano albo były to sporadyczne przypadki, w  tym roku stwierdzono cztery przypadki, w tym jeden śmiertelny. Zanotowano przypadek zakażenia cholerą co jest ewenementem na naszym terenie.

Marek Jarosz,  Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu podniósł kwestię związaną z rosnącą falą zażywania dopalaczy, handel i produkcja dopalaczami nie jest przestępstwem, nie jest nawet wykroczeniem, a hospitalizacji z powodu dopalaczy jest kilkanaście rocznie. Walka z dopalaczami będzie podobna do walki z narkotykami, chociaż sanepid ściga sprzedawców jedynie w postępowaniu w trybie administracyjnym. Represje nie skutkują, skutek odnoszą kampanie edukacyjne skierowane do potencjalnych klientów dopalaczy.

Wydarzenie poświęcone było także higienie rąk – ciekawą prezentację przygotowała Beata Zalewska, problemami związanymi z kleszczami i ich skutecznym usuwaniem, które przedstawiła Hanna Kantor oraz stosowanie bezpiecznego sprzętu zapobiegającemu ekspozycji zawodowej, zaprezentowanego na slajdach przez Marzenę Szwed – Kolińską.

Paweł Grzesiowski, przewodniczący Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa wygłosił wykład na temat profilaktyki i kontroli zakażeń w szpitalu i opiece podstawowej w erze oporności na antybiotyki, a także skomentował bieżące trendy unikania badań i profilaktyki (szczepienia) u noworodków w kontekście ostatnich doniesień medialnych.

Patryk Matuszak, wygłosił prelekcję na temat nowoczesnej diagnostyki boreliozy, jej wczesnego rozpoznawania.


Barbara Rzepczyńska
pielęgniarka epidemiologiczna Szpitala

Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu
ul. J.A Komeńskiego 35 82-300 Elbląg, sekretariat (055) 2304 197, fax (055) 2304 150, e-mail sekretariat@szpitalmiejski.elblag.pl

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pliki te nie przechowują żadnych danych osobowych.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.